Apvidvārdu talkas noslēguma pasākums
Pagājušajā nedēļā plaši tika atzīmēta pazīstamā un starptautiski atzītā valodnieka Jāņa Endzelīna 150 gadu jubileja. Viens no pasākumiem bija Apvidvārdu talkas noslēgums LU Lielajā aulā, 22.februārī.
Tieši gadu atpakaļ LU Latviešu valodas institūts sadarbībā ar UNESCO izsludināja Apvidvārdu talku. Nolēmu piedalīties, jo kaut kur glabājās burtnīca ar Mežvidu pagasta Padoles apkārtnē dzirdētiem un pieraksītiem apvidvārdiem. Īstais laiks pienācis tos reģistrēt un parādīt citiem.
Apvidvārdi daži ir ļoti seni, pārmantoti no paaudzes uz paaudzi. Piedalīšanās šādā pasākumā man bija kā iespēja pateikties un apliecināt cieņu saviem vecākiem, babiņai. Viņu valoda joprojām dzīva. Ir tādi apvidvārdi, kurus lieto visā pagastā, ir arī tādi, kuri skan tikai vienā ģimenē un svešiem nav pat saprotami. Protams, tādi vārdi ir arī mūsu ģimenē, piemēram, cibuks, šantrapa, kaltaža, vylkade. Daži no vārdiem ir jau izzuduši un sarunvalodā vairs netiek lietoti. Tādus pierakstīt ir īpaši svarīgi. Piemēram, bierkovs, puds-senās svara mērvienības. Dažreiz ir interesanti ieklausīties gados vecāku cilvēku sarunā, var gadīties pat tā, ka daļu no teiktā nevar saprast. Nākas pajautāt un palūgt skaidrojumu. Viena 90 gadus veca tante stāsta savai jaunības dienu draudzenei par savu puķu dārziņu-Maņ korkleņi raznūs krosu, cyti cīži čosny. Tai pat i sergys, i pivones, i borineitis. A sorkonos paričkys kai hvoroba- aug iz vysom molom i sauli atjem. Tā ir tik skanīga valoda! Tā nu gada garumā reģistrēju vārdus, pirmkārt, tos pierakstītos, tad jautāju kaimiņiem, mēģināju pati atcerēties, kā runāja tēvs, mātei, kādi īpaši izteicieni bija vecmāmiņai. Lai gan saka, ka lamāties neesot glīti, bet arī lamu vārdi ir apvidvārdu sarakstā. Tēvs lietoja savus īpašos vārdus-suņa golva un toroga pakauss. Apvidvārdi ir arī koku, augu, dzīvnieku, ēdienu, apģērbu nosaukumi. Sanāca, ka ar 505 reģistrētajiem vārdiem biju viena no aktīvākjām Apvidvārdu talkas dalībniecēm, izpelnījos godu piedalīties noslēguma pasākumā. Pēdējais mans reģistrētais apvidvārds ir vējputnis, tieši atbilstošs laika apstākļiem pēdējās dienās. Pavisam gada laikā Apvidvārdu talkā savākti un reģistrēti vairāk kā 15000 apvidvārdi, visvairāk no Engures un Feimaņu pagastiem. No Latgales vēl tika atzīmēti Nautrēnu, Dricānu, arī mans Mežvidu pagasts. Pasākumā pirmo reizi dzirdēju daudz neparastu vārdu no citiem Latvijas novadiem, piemēram-bimberbaks (tas ir sirsenis), pencele(peļķe), kļēpa(slapjš sniegs). Ļoti patīkami bija klātienē iepazīties un aprunāties ar slaveno valodnieci, mūsu novadnieci, Annu Stafecku.
Kā saka, nekas jau nebeidzas, arī Apvidvārdu talka turpinās. Aicinu visus, kuriem ir interese reģistrēties un piedalīties! Ir vērts to darīt.
https://apvidvardi.lu.lv/apvidvardi?skirot=id&seciba=desc&lapa=1&vieta=127
Ilga Rudoviča